UPOZORNĚNÍ: Z důvodu rekonstrukce je Růžová zahrada momentálně mimo provoz. Dlouhá jízda zpřístupněna pouze pro pěší. Více informací ZDE

OTEVÍRACÍ DOBA O VÁNOCÍCH: Zavřeno ve dnech 23. - 25. prosince, 31. prosince 2024 a 1. ledna 2025.

Zámek Děčín

Zámek Děčín>Info>O zámku>Co možná nevíte o Zámku Děčín

Co možná nevíte o Zámku Děčín

Náš zámek je spjat s celou řadou unikátních, a přitom ne vždy zcela známých faktů...

Co možná nevíte o Zámku Děčín
 
  • Patří mezi nejstarší památkové objekty v ČR. První nepřímá zmínka pochází již z konce 10. století. Jeho historie se tedy odvíjí více než 1 000 let.
  • Pravidelně jej navštěvovaly významné osobnosti. Například Fryderyk Chopin zde zkomponoval tzv. Děčínský valčík. Mezi největší zajímavosti ovšem řadíme návštěvu mladičké císařovny Sissi, která si tu spolu se svým manželem Františkem Josefem I. odbyla svou první panovnickou povinnost.
  • Je nejnavštěvovanějším zámkem na severu Čech. Již několik posledních let se návštěvnost pohybuje kolem 55 000 osob ročně.
  • Má unikátní přístup. 292 m dlouhá cesta zvaná Dlouhá jízda je architektonickým skvostem v celorepublikovém měřítku. Ze dvou třetin byla Dlouhá jízda vytesána přímo do skály. Zasloužili se o to horníci z nedaleké Krupky, kteří ji budovali celých 6 let.
  • Pyšní se úchvatnou Růžovou zahradou s glorietem a sala terrenou. Byla založena během barokní přestavby koncem 17. století a v časech minulých zde bylo vyhlášené rosárium s více jak 80 druhy růží.
  • Zámek měl v Jižních zahradách 18 vytápěných skleníků. Slavný zahradník František Josst st. poté proslavil Děčín bohatými sbírkami orchidejí, kamélií a dalších tropických rostlin. Právě na Jižních zahradách rozkvetla roku 1852 poprvé na evropském kontinentu Viktorie královská.
  • Na zámku byla díky rodině Thunů jedna z největších knihoven v Čechách. Obsahovala více jak 70 000 svazků. Byly mezi nimi i cenné prameny k českým dějinám, které sem jezdil studovat i nejvýznamnější historik František Palacký.
  • Zámek se po sarajevském útoku stal útočištěm dětí následníka rakousko-uherského trůnu Františka Ferdinanda d´Este – Žofie, Ernsta a Maxmiliána. Kníže Jaroslav Thun byl coby arcivévodům švagr ustanoven opatrovníkem jeho osiřelých dětí.

 

Zavřít

Zde máte možnost přizpůsobit používání souborů cookie podle svých preferencí. Toto nastavení můžete kdykoliv změnit.

Tyto stránky používají pro svou optimalizaci soubory cookies. K některým z nich však potřebujeme mít Váš souhlas. Zobrazit podrobnosti

Povolit vybranéPovolit vše