UPOZORNĚNÍ: Z důvodu rekonstrukce je Růžová zahrada momentálně mimo provoz. Dlouhá jízda bude pro pěší i průjezd zpřístupněna od poloviny prosince 2024. Více informací ZDE

Zámek Děčín

Zámek Děčín>Program>Děčínské hodinárium - nepř.>Výstava Děčínské hodinárium

Výstava Děčínské hodinárium

Výstava historických hodinových strojů ze sbírek soukromých sběratelů.

Výstava Děčínské hodinárium

Kdy: trvale

Kde:  Zámecké podkroví

Vstupné:  60/40 Kč

Rezervace není nutná

Co můžete vidět

Na půdě děčínského zámku se zajímavými trámovými konstrukcemi krovu vznikla ve spolupráci s Českým spolkem horologickým expozice, která je zaměřena na prolínání technických exponátů, zejména velkých věžních strojů, a výstavní galerie. Může tak oslovit návštěvníky s různým zájmem. Vystavení fotografií a uměleckých děl s hodinářskou tematikou v sousedství funkčních starých věžních hodin a dalších časoměrných strojů tvoří příznačný charakter tohoto místa.

Historické věžní stroje

Nejstarším exponátem je stroj z kostela sv. Vavřince ve Velké Vsi, který pochází zřejmě ze začátku 16. Století. Hovoří pro to jeho konstrukce, například čtyřhranné rohové sloupky s kovanými hřebovými hlavicemi, typickými pro gotiku, a rumpálová ramena na lanovém bubnu. Původně měl stroj lihýřový regulátor s vřetenovým krokem, jaký je na malém kovovém modelu. Tento typ regulátoru měl zřejmě i velký kovaný stroj, který v pozdější době rozšířil Wenzel Mellner o čtvrťové bití. Několik věžních strojů je z kostelů v Děčíně a okolí, například z Jílového, Chřibské a Horního Prysku.

Vystaveno je v současnosti 26 strojů rozličného stáří a provedení, většina z nich je schopna ukázkového provozu. Expozice je doplněna různými systémy rozvodovek, ručkových převodů, starých ciferníků a závaží. Jsou zde i rafije a číslice z ciferníku hodin staroměstské radniční věže v Praze.

Tuto část expozice doplňuje výstava různých typů slunečních hodin, od nejstarších až po ty, vyrobené na 3D tiskárně.

Elektrické hodiny

Expozice byla rozšířena i o stroje elektrické tak, aby byl v náznaku předveden jejich vývoj. Těžiště této části výstavy tvoří výrobky firmy Elektročas/Pragotron. Zajímavými exponáty  jsou například synchronní hodiny Laplace, docházkové hodiny Bürk, elektrokapalinové hodiny Puja a další stroje. Elektrické věžní stroje jsou v první etapě zastoupeny věžním bicím strojem Brillie unikátního systému kombinujícího několik principů. Typickým představitelem elektrické éry jsou kyvadlové hlavní hodiny s napojeným podružným strojem s věžními rafijemi. Expozice je zakončena ukázkou nejnovějších časoměrných technologií, tedy NTP časových serverů, které řídí pohony jednotlivých ciferníků. Vystavené přístroje jsou synchronizovány z družicového signálu GPS, radiovým signálem DCF 77 nebo ze sítě internet.

Expozici odlehčuje malá výstavka nonsensů s hodinářskou tématikou autora Petra Krále.

Výstava fotografií a uměleckých děl

Fotografie jsou druhým hlavním výstavním souborem. Jedná se zejména o fotografie Pražského orloje od pana Stanislava Marušáka, ukazující technickou i výtvarnou stránku stroje. Výstavní soubor je doplněn fotografiemi slavných zvonů ČR, neboť zvony rovněž patří k příslušenství věží.

Výstavu dotváří nástěnný orloj Petra Skály a Miroslava Kotrby, vyřezávané oboustranné hodiny od hodináře a řezbáře Josefa Achrera. Dále to jsou skeletové hodiny Jaroslava Kavalíra a Pavla Hrubého, právě tak jako kované hodiny Zdeňka Legnera a další drobné artefakty.

Vstupné

Vstupenky na výstavu zakoupíte na pokladně. Výstava je přístupná pouze s průvodcem.

Upozornění: poslední vstupenku vám prodáme půl hodiny před koncem otevírací doby zámku.

 Plné vstupnéStudenti, senioři 1)Děti 6 - 15 let,ZTP, ZTP/P 2)
Expozice "Děčínské hodinárium" 60 Kč 60 Kč 40 Kč

1) Nárok na slevu mají studenti od 15 do 26 let po předložení studentského průkazu a senioři ve věku 65 let a více po předložení průkazu s datem narození.
2) Děti do 6 let a doprovod osob ZTP/P mají vstup zdarma.

Časy prohlídek

Pokud nechcete čekat nebo máte rádi soukromí, můžete se objednat na konkrétní čas (nejméně 6 lidí) nebo si zajistit soukromou prohlídku, a to osobně na pokladně, e-mailem na info@zamekdecin.cz nebo tel. +420 412 518 905.

 Časy prohlídek1)
Březen - prosinec 1000, 1400, 1600

 1) časy prohlídek se mohou měnit dle obsazenosti

 

ornament

 


Nenašli jste, co jste hledali? Kontaktujte nás a my to dáme do pořádku.

A není-li to váš šálek kávy, pak pro vás v nabídce máme mnoho dalších prohlídek a akcí na zámku. Ať už si vyberete kteroukoliv, těšíme se na vás.

Zavřít

Zde máte možnost přizpůsobit používání souborů cookie podle svých preferencí. Toto nastavení můžete kdykoliv změnit.

Tyto stránky používají pro svou optimalizaci soubory cookies. K některým z nich však potřebujeme mít Váš souhlas. Zobrazit podrobnosti

Povolit vybranéPovolit vše